Prorodinná politika

Autor: Filip Kuruc | 15.5.2018 o 14:22 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  151x

Žijeme v dobe, kedy počet detí z roka na rok klesá. Najsilnejší ročník bol v 1989. To neberiem do úvahy husákové deti, generáciu, ktorá bude čoskoro odchádzať do dôchodku.

Postkomunistická generácia, tým myslím ročníky 1990-2000 odchádza do zahraničia kvôli lepším platovým podmienkam. Cirka 200 000 ľudí, ktorí mohli tvoriť finančnú rezervu na dôchodcov, žije v zahraničí a sú nie starší ako 30 rokov. Najväčší problém nie je len plat, ktorý na Slovensku je menší ako v ostatných členských krajinách, ale aj v istotách, ktoré ponúkajú zamestnávatelia a politici na Slovensku.

Minimálna mzda v súčasnosti je 480 EUR a po zaplatení hypotéky, poplatkoch za energie a daniach zostane človeku sotva pár drobných, z ktorých sa nedá vyžiť. Pokiaľ si vezmeme už spomínanú minimálnu mzdu, ostane nám cirka 400 EUR. Pokiaľ prirátame poplatky za energie a hypotéku, čo predstavuje, ak máme dlhú dobu splácania a výhodné podmienky, približne 300 EUR mesačne a popravde, dá sa vyžiť zo stovky mesačne?

Politika zameraná na rodiny

Samotná prorodinná politika predstavuje jednu z dôležitých aspektov politiky. Pokiaľ dovolíme, aby pôrodnosť na Slovensku klesala, budeme musieť po pár rokoch zmeniť imigračnú politiku, aby sme získali dostatok kvalifikovanej pracovnej sily pre firmy. V súčasnosti podniky môžu zamestnať maximálne 30% ľudí z iných krajín.

Z tohto titulu je nevyhnutné zmeniť základné atribúty prorodinnej politiky, ako aj s nimi súvisiacich oblastí. V prvom rade musíme tlačiť na politikov, aby zlepšili komunikáciu medzi zamestnávateľmi a štátom, ktorá bude smerovať k zamestnávaniu mladých ľudí. Máme projekty, cez ktoré zamestnať ľudí do 29 rokov nie je problém. Len jedna automobilka by mohla týmto spôsobom získať časť zamestnancov, ktorých si môže zaučiť. Taktiež k tomuto cieľu slúži duálne školstvo.

Ďalším aspektom je rozvodovosť a potraty. V oboch prípadoch sprísnenie podmienok a dobrý program by mohol napomôcť k zvýšeniu pôrodnosti. Samozrejme musíme brať na vedomie, že nestačí len sprísniť podmienky a vytvoriť program, ale v prvom rade sa zamerať na fakt, že tieto dva aspekty sú spôsobené unáhlenými rozhodnutiami a mladí ľudia nechcú brať zodpovednosť za svoje činy. Rozvodovosť samotná nie je vždy spojená s mľadšími ročníkmi, ale aj v prípade starších ľudí.

Otvorene vládnej koalícii

Vládna koalícia momentálne má výrazne problémy v oblasti dôvery ľudí v štátne inštitúcie a tradičné strany. Pokiaľ to nezmení, riskuje omnoho viac ako len stratu hlasov. Teraz má jedinečnú príležitosť zaviesť politicky konzervatívne rozhodnutia podporujúce zodpovednosť ľudí a liberálne zmeny na podporu zamestnanosti a finančnej slobody.

Pokiaľ nebudú učinené tieto zmeny, môžeme očakávať, že budeme potrebovať nielen vyššie množstvo zahraničnej pracovnej sily, ale i prispôsobenie kultúry novým aspektom prichádzajúcich ľudí. Taktiež nárast kriminality a extrémizmu, čo máme možnosť pozorovať v niektorých častiach Paríža, Berlína alebo New Yorku. Nehovorím, že nemôžeme prijímať utečencov, ale musíme ich prijímať toľko, koľko ich reálne dokážeme asimilovať do našej spoločnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Jakuba Fila

Glváč by mal byť ďalší zo smerákov do partie k Ficovi a Kaliňákovi

Zbieha sa okolo neho priveľa mien.


Už ste čítali?