Kotleba, kresťan alebo podvodník?

Autor: Filip Kuruc | 17.5.2018 o 20:37 | Karma článku: 1,00 | Prečítané:  473x

Naviažem na článok pána Prostredníka a spoločne sa pozrieme z teologického hľadiska na to, či Marián Kotleba je kresťan a či je v súlade s kresťanskou doktrínou správne voliť LSNS.

V prvom rade si však musíme uvedomiť, že na Slovensku je viacero kresťanských denominácii, ktoré fungujú. Jedna z nich, Rímskokatolícka cirkev, má vo svojich radách duchovných, ktorí podporujú a obhajujú prácu Mariána Kotlebu či už priamo, alebo cez myšlienky, ktoré zdieľajú - rovnaký pohľad na mons. J. Tisa. Naopak predstavitelia kresťanských spoločenstiev na Slovensku sú v tomto smere jednoznačne proti Kotlebovcom.

"To, že antisemitizmus v tejto strane je, je nezpochybniteľné," z oficiálneho stanoviska Jaroslava Kríža, duchovného KS Milosť.

Prečo je antisemitizmus nezľúčiteľný s kresťanstvom?

Na jednoduchú otázku jednoduchá odpoveď. Ježiš Kristus bol Žid, panna Mária bola Židovka, aj Ježišovi apoštoli a ľudia, ktorým kázal, boli židia. Kresťanstvo vzniklo ako židovská sekta na prelome letopočtov. Až začiatkom druhého storočia, pár rokov po zničení druhého chrámu sa vtedajší kresťania, poväčšine zo židovského národa, rozpŕchli do celej Rímskej ríše. Samotný Saul z Efezu, známy aj ako Pavol, ktorému je pripisovaná časť Nového zákona, bol Židom.

Zároveň musíme mať na pamäti, že starý zákon, Tanach, je svätým písmom judaizmu. Kresťanstvo v podstate stojí na základoch judaizmu podobne, ako je starší brat pre nás vzorom. Skutočný kresťan má v úcte židov a vníma ich ako starších bratov a sestry vo viere.

V čom sa Marián Kotleba postavil proti B_hu?

Aj keď už posledných pár rokov nemáme možnosť vidieť, ako vykrikuje fašistické heslá, pochoduje v uniforme Hlinkovej gardy či inak prezentuje nacizmus a fašizmus, isté odkazy na tieto politické smery sú. Asi najpríznačnejším sú útoky na Sorosa(americký žid pôvodom z Maďarska), symbolika (suma 1488 EUR darovaná postihnutým deťom) či snaha o nastolenie autokratického systému zakorenená priamo v programe strany. Týmto propaguje Hitlera, Tisa a všeobecne i nacizmus. Jeden z poslancov za LSNS uverejnil pred nejakým časom na svojej FB stránke vyjadrenie, v ktorom hovoril o židovských rysoch prezidentom vyznamenaných ľudí. Taktiež iný z Kotlebových kolegov označil Rómov za asociálov.

Aký postoj voči nemu máme zaujať?

Na túto otázku odpovedať priamo nebudem. Každý z nás má možnosť sa slobodne rozhodnúť. A aj keď zdieľam s Kotlebovcami podobné názory na potraty a vystúpenie Slovenska z EÚ, neznamená to, že ich podporím. Naopak budem podporovať strany, ktoré sa verejne, či už priamo alebo cez symboliku, nehlásia k totalitám svojimi fašistickými a nacistickými tendenciami, ktoré sú v rozpore s kresťanstvom, za ktoré sa LSNS tak rado skrýva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Jakuba Fila

Glváč by mal byť ďalší zo smerákov do partie k Ficovi a Kaliňákovi

Zbieha sa okolo neho priveľa mien.


Už ste čítali?