Odpoveď Sulíkovi

Autor: Filip Kuruc | 11.6.2018 o 20:12 | Karma článku: 1,08 | Prečítané:  351x

Tento článok vznikol ako reakcia na článok Richarda Sulíka: Dôchodky – výška alebo dĺžka. Riešenia, ktoré ponúka, nie sú jediné. Najlepšou reakciou na dôchodky a ich zastropovanie je prorodinná politika a dobré opatrenia.

Sám Richard Sulík ponúka buď to zvýšenie odvodov na dôchodky, zníženie dôchodkov vyplácaných z prvého piliera alebo zvýšenie veku odchodu do dôchodku, pričom práve tá tretia varianta má byť tá najlepšia. Nepopieram, že z týchto troch je najlepšia. Len spochybňujem, že je pravdivá, pretože sa neopiera o štatistiky. Zatiaľ čo v minulom roku sa narodilo 58 128 detí, rok predtým 57 717 a v roku 2016 bolo 55 786 novonarodených detí. V posledných pár rokoch tento trend narastá a Slovensko by sa malo zamerať na zvyšovanie pôrodnosti, ktorá v konečnom dôsledku môže mať za následok zníženie veku odchodu do dôchodku. To je však otázkou, ktorá bude riešená v budúcnosti a nie teraz.

Posledný ročník z najsilnejšej postkomunistickej generácie má cez 73 000 narodených detí v roku 1993 a v priebehu troch rokov padol o celých 14 000. Musíme si však uvedomieť, že časť dnes už dospelých ľudí odcestovala do zahraničia za lepšou prácou, životom. Tento trend, smerovanie je dôsledkom vstupu do Európskej únie, kedy mladí ľudia zo Slovenska odchádzajú miesto toho, aby príležitosti prichádzali na Slovensko. Otvoriť jednu automobilku, ktorá zamestná cez tri tisíc ľudí nemá zmyseľ, pretože keď odíde, nezamestnanosť porastie. Mali by sme sa zamerať na podporu malých a stredných firiem. Pokiaľ desať firiem zamestná cez tri tisíc ľudí a jedna, dve krachnú, dopad na nezamestnanosť a ekonomiku Slovenska je minimálny.

Vražda nie je riešenie

Zatiaľ čo pre liberálov potrat neznamená nič viac ako zničenie pár buniek, pre ortodoxne veriacich sa potrat rovná vražde. Ja osobne zastávam druhý názor a keďže som nenašiel presné čísla o čakateľoch na adopciu, budem vychádzať z pár článkov, ktoré jasne hovoria, že čakateľov na adopciu novorodenca je viac ako novonarodených detí daných na adopciu.

Štatistiky uvádzajú, že v roku 2017 bolo 14 521 potratov z toho niečo cez 6 000 lekársky vykonaných. Pokiaľ by sa týmto vraždám zabránilo, dnes mohlo byť o 6 102 detí viac, ktoré by v budúcnosti mohli prispieť na dôchodky ďalším generáciam budúcich dôchodcov. Samozrejme nemôžeme zabudnúť i na fakt, že média a niektorí politici sa radi oháňajú tým, že ak by bola lepšia ekonomická situácia na Slovensku, bola by aj vyššia pôrodnosť. Samozrejme tieto nechcené deti mohli byť dané na adopciu a pri troche šťastia aj vychovávané v dobrej rodine, ktorá nemôže mať vlastné deti.

Pre rodinu a inovácie

Najdôležitejšie zmeny v politike by sa nemali týkať len firiem a potratov, ale aj ekonomiky a rodín. Slovensko nevyhnutne potrebuje politiku zameranú na podporu rodiny, zamestnanosti a výskumu. Niektoré krajiny ako Izrael profitujú zo startupov, rizikového kapitálu, ktoré profitujú krátkodobý zisk. Iné inovácie môžu zlepšiť poľnohospodárstvo. Dobrým príkladom môže byť kvapôčková metóda zalievania plodín, ktorá šetrí vodné zdroje. Pokiaľ by sme túto metódu využili pri priehrade, mohli by sme tam vysadiť jablone. Tým vzniknú pracovné miesta vhodné pre momentálne nezamestnaných a navýši sa o pár tisíc eur ročne rozpočet. K tomuto kroku však potrebujeme dobrú liberálnu stranu alebo pár šikovných ľudí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Sama Marca

Kočner je nová Gorila, ktorá pozýva na námestia (píše Samo Marec)

Nejde o Fica ani Šefčoviča. Pravdepodobne sa toho dozvieme ešte omnoho viac.


Už ste čítali?